پیچ آلن Allen Screw

پیچ آلن نوعی از پیچ است که در گل آن یک حفره شش ضلعی تعبیه شده است. برای باز و بسته کردن پیچ آلن حتما باید از آچار آلن با سایز متناسب با سایز پیچ استفاده کرد. به این ترتیب که نوک آچار آلن داخل حفره شش گوش پیچ آلن قرار می گیرد و آن را باز یا بسته می کند. کاربرد پیچ آلن در مواردی است که فضای کافی برای به کار بردن انواع دیگر پیچ نباشد. 
پیچ آلن نیز یکی از صدها مدل پیچ مورد استفاده در صنایع گوناگون است. پیچ آلن به‌طور کلی از نظر ساختار، استاندارد دنده و کاربرد، در دسته‌بندی پیچ‌های شش گوش قرار می‌گیرد. این مدل پیچ‌ها در صنایع مرتبط با ماشین‌آلات صنعتی، ماشین‌آلات راه سازی، صنایع خودروسازی استفاده شده؛ و در کنار پیچ‌های استاد بولت و شش گوش، بیشترین کاربرد را دارند.

موارد استفاده پیچ آلن
هدف از طراحی پیچ آلن استفاده از آن در نقاطی است که تنگ بوده و دسترسی مناسبی ندارد. در این شرایط استفاده از این نوع پیچ کمک می‌کند که امکان باز و بسته کردن پیچ وجود داشته باشد. در واقع در این نقاط امکان استفاده از آچار و پیچ گوشتی وجود ندارد.بنابراین به‌طور معمول کاربرد پیچ آلن در دستگاه‌هایی است که از پیچیدگی بالا و تعداد قطعات فراوانی برخوردار باشند. این جزئیات بسیار و فشردگی اجزای این ماشین‌آلات، طراح را مجبور می‌کند که برای رسیدن به عملکرد مناسب، در بعضی نقاط دستگاه از پیچ آلن بهره ببرد.

انواع پیچ آلن 

پیچ آلن سر تخت (سرخزینه)

این پیچ همانند نامی که دارد دارای سری تخت و در داخلش حفره شش گوشه قرار دارد.
از مزایای این پیچ این است که با حداقل تعداد پیچ می توان استحکام بالا تری را ایجاد کرد.برای سطح های نرم از پیچ آلن سر تخت کمک گرفته می شود و تا نشستن کامل بر روی سطح می رود.از این نوع پیچ در دستگاه های صنعتی و قطعات بسیار کاربرد دارد.

​​​​​​​

پیچ آلن مغزی
پیچ آلن مغزی ،استوانه ای رزوه شده است و با توجه به نام آن بدون گل پیچ می باشد.
و استاندارد هایی آن DIN ۹۱۳،DIN ۹۱۴،DIN ۹۱۵۹ می باشد.
از پیچ آلن مغزی بیشتر در شیرآلات استفاده می شود.و زمانی که به آچار یا پیچ گوشتی احتیاج نباشد از پیچ آلن مغزی استفاده می کنند.

​​​​​​​

پیچ آلن استوانه ای
به پیچ آلن استوانه ای پیچ آلن با سر نیز گفته می شود و در واقع استوانه ای رزوه شده است که نوک رزوه آن ماشینی یا معمولی می باشد.
 برای ان که اتصالات سفت یا محکم تر شود از مهره استفاده می گردد. این پیچ از گشتاور بالا و استحکام مطلوبی برخوردار است همچنین وزن کمی نیز دارا می باشد.
پیچ آلن استوانه ای اغلب در مصارف خانگی یا صنعتی بسیار استفاده می شود.

​​​​​​​
زمانی که در اتصالات گل پیچ و سطح کار باید هم سطح باشد و این هم سطحی برای شما بسیار مهم باشد، آن زمان، یکی از بهترین گزینه ها پیچ آلن سر استوانه ای می باشد و می توانید این پیچ را انتخاب و استفاده نمایید.


پیچ آلن مغزی سر مخروطی
پیچ آلن مغزی نوک تیز همانطور که از نام آن پیداست دارای انتهای تیز می باشد و به صورت یک استوانه ی رزوه شده است که فاقد گل پیچ می باشد. این نوع از پیچ آلن طبق استاندارد های DIN 914 - ISO 4027 تولید می شوند.
​​​​​​​

پیچ های آلن کله قارچی (Hexagon Socket Button Head Screws)
این نوع از پیچ های آلن معمولا از جنس استیل و فولاد سخت هستند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار میگیرد و گل آنها حالتی شبیه به قارچ دارد ، سر این نوع پیچ ها پهن تر هستند و از آنها برای نگه داشتن سازه های نازک مانند صفحات فلزی ، ورق های فلزی و استفاده می شود.


​​​​​​​​​​​​​​
استاندارد پیچ آلن
استانداردهای متفاوتی مانند astm یا DIN یا iso برای پیچ آلن وجود دارد، برای مثال :
پیچ آلن مغزی نوک تیز با استاندارد Din914 یا iso4027
پیچ آلن مغزی با استاندارد Din916 یا iso4026
پیچ آلن سرگرد با استاندارد Din7380 یا iso7380
پیچ آلن سر خزینه با استاندارد Din7991 یا iso10642
پیچ آلن با سر ، استانداردDin912 یا iso4762​​​​​​​


​​​​​​​​​​​​​​

​​​​​​

پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw
پیچ آلن Allen Screw