فوم Foam: ایزوسیانات و دی ایزوسیانات​​​​​​​

ایزوسیانات یک ترکیب شیمیایی آلی حاوی گروه (R−N=C=O) است. ترکیبی که با دو گروه عامل و یا بیشتر تولید شود به ترتیب دی ایزوسیانات و پلی ایزوسیانات نام دارند. این ترکیبات از خانواده ترکیبات شیمیایی با وزن مولکولی کم و بسیار واکنش پذیر هستند.

​​​​​​​
ایزوسیانات‌ها مونومرهای مهمی هستند که در طیف وسیعی از واکنش‌های شیمیایی شرکت می‌کنند. به عنوان مثال می‌توانند با آمین‌ها، الکل‌ها، مرکاپتان‌ها، آب، کربوکسیلیک اسید و حتی با خودشون واکنش داده و به فرم‌های دیمرها (اوردتیون‌ها) و تریمرها (ایزوسیانورات‌ها) را تشکیل می‌دهند یا می توان آنها را به پلی ایزوسیانات پلیمریزه کرد.

این ماده، از طریق آمین سازی با فسژن سازی، از آمین ها تولید می شود.
RNH2 + COCl2  → RNCO + 2 HClدی ایزوسیانات 
دی ایزوسیانات ، که با عنوان ایزوسیانات شناخته شده است، ترکیب آلی بسیار واکنش پذیر با دو گروه ایزوسیانات است ، که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. MDI و تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) انواع دیگری از ایزوسیانات ها هستند. این ترکیبات ، حاوی گروه­ ایزوسیانات (-N = C = O) هستند که به طور گسترده جهت تولید پلی اورتان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
از جمله معروف ترین دی ایزوسیانات های تجاری می توان به TDI (2,4)، TDI (2,6)،  MDI، HDI، XDI، PPDI، CHDI، TMDI، TODI ، IPDI، NDI اشاره کرد.​​​​​​​
​​​​​​​مصرف TDI مربوط به فوم‌های نرم و انعطاف پذیر که به طور گسترده در تولید مبلمان، صندلی اتومبیل، زیرلایه‌های فرش، و کالای خواب کاربرد دارند.

​​​​​​​​​​​​​​
ایزوسیانات PM200 وانهوا (Wanhua)
به طور گسترده‌ای در تولید فوم سخت عایق حرارتی پلی یورتانی استفاده می شود. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به تولید فوم ایزوسیانورات، رنگ‌ها، چسب‌ها، فوم ساختاری، سپر و قطعات داخلی خودرو، فوم با مقاومت بالا و چوب مصنوعی، و غیره اشاره کرد.

ایزوسیانات Desmodur N 75 دزمادور ساخت شرکت کاوسترو کشور آلمان 
به عنوان جز هاردنر در تولید پوشش‌های پلی یورتانی به خصوص در صنایع خودرو، و یا رویه کاری چوب، مبلمان و پلاستیک کاربرد دارد. 

ایزوسیانات Desmodur 44V20L دزمادور ساخت شرکت کووسترو کشور آلمان
 این ماده برای تولید فوم‌های سخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایزوسیانات M200 ساخت شرکت کومهو کشور کره
ین ماده نوعی MDI پلیمریک است که دارای کاربردهای زیادی در زمینه‌های مختلف از جمله تولید فوم‌های سخت و پوشش‌های پلی یورتانی می‌باشد.

ایزوسیانات M20S ساخت شرکت BASF 
در فوم‌های صنعت اتومبیل، فوم‌های عایق صوتی، مواد ریخته گری، درزگیر و چسب کاربرد دارند.

ایزو سیانات Basonat HB 175 MP/X  ساخت شرکت BASF
در پوشش‌های پلی یورتانی کاربرد گسترده ای دارد. از دیگر موارد مصرف آن می‌توان به پوشش‌های داخل و رویه اتومبیل، پوشش‌های داخلی و خارجی ترکیبات پلاستیکی، فلزات، مبلمان، چوب و… اشاره کرد.

ایزوسیانات MILLIONATE MR-200 ساخت کشور ژاپن
 از این محصول در تولید الاستومر، چرم، زیره کفش و الیاف پلی یورتان اسپندکس و همچنین فوم‌های سخت استفاده می شود.
​​​​​​

​​​​​​​

فوم Foam: ایزوسیانات و دی ایزوسیانات​​​​​​​
فوم Foam: ایزوسیانات و دی ایزوسیانات​​​​​​​
دی ایزو سیانات های پر مصرف در صنایع