شیر دیافراگمی Diaphragm Valve

شیر دیافراگمی Diaphragm Valve دارای یک پرده دیافراگمی ارتجاعی از جنس لاستیک تقویت شده می‌باشد. دیافراگم توسط بالا و پایین شدن اسپیندل امکان قطع و وصل نمودن و یا تنظیم مسیر جریان سیال را بواسطه داشتن حرکت خطی فراهم می‌کند.
از
شیر دیافراگمی Diaphragm Valve می‌توان برای انتقال مواد خورنده نظير اسیدها، مواد رادیو اکتیو، مواد شیمیایی و دارویی استفاده کرد. بکارگیری آن در درجه حرارت‌های زیاد بعلت نرم شدن لاستیک توصیه نمی‌شود. بر طبق استاندارد ۸۸-MSS SP شیر دیافراگمی Diaphragm Valve برای تنش صفر مناسب تشخیص داده شده است. این نوع شیر در هنگام بسته بودن آب بندی بسیار خوبی را فراهم می‌کند. شیر دیافراگمی Diaphragm Valve​​​​​​​ برای فشار و درجه حرارت‌های پایین مناسب است. عمر مفید لاستیک، به نوع سیال عبوری و فشار و دمای آن بستگی دارد. این شیر از سایز اسمی لوله 4/1 تا 12 اینچ ساخته می‌شود.

 انواع شیرهای دیافراگمی Diaphragm Valve


شیر دیافراگمی Diaphragm Valve براساس طرح بدنه به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

شیر دیافراگمی Diaphragm Valve با برآمدگی داخل (Weir Type)
شیر دیافراگمی Diaphragm Valve با بدنه مستقیم (Straight - Through Type)

شیر دیافراگمی Diaphragm Valve با برآمدگی داخل (Weir Type)
این نوع شیر برای کنترل جریان مناسب است. در بدنه آن زائده‌ای به نام Weir تعبیه شده است که به منظور کاهش حرکت و کشش دیافراگم طراحی شده است. در این شیر با حرکت ساقه به سمت بالا، فشارنده به آرامی بلند شده و قسمت وسط دیافراگم از روی Weir بلند می‌شود، به این ترتیب مجرای کوچکی در وسط شیر باز شده و جریان کمی از آن عبور می‌کند. با بلند شدن تدریجی فشارنده به همراه قسمت درونی دیافراگم، کم کم همه دیافراگم از روی Weir بلند شده و مسیر عبور سیال باز می‌گردد.


شیر دیافراگمی Diaphragm Valve با بدنه مستقیم (Straight - Through Type)

 شیر دیافراگمی Diaphragm Valve با بدنه مستقیم: در این شیر، زائده Weir وجود ندارد و لذا نیاز به دیافراگمی انعطاف پذیر می‌باشد. از همین روی از لاستیک‌های با انعطاف پذیری بالا به عنوان ماده سازنده دیافراگم استفاده می‌گردد.​​​​​​​کلمه انگلیسی Straight به معنای سر راست و مستقیم می باشد. همانطور که از نام آن­ها مشخص است، بدنه این نوع از شیرهای دیافراگمی هیچگونه زایده­ای ندارد و به صورت کاملاً مستقیم و صاف می باشد. بنابراین دیافراگم آن­ها تحت فشار بیشتری قرار می گیرد و نیاز به کشیدگی بیشتری دارد.

​​​​​​​

​​​​​​​

مزایا و معایب شیر‌های دیافراگمی Diaphragm Valve
از مزایای مهم این شیر می‌توان به قابلیت استفاده آن برای سیالات خورنده و قابلیت تنظیم جریان اشاره کرد. از جمله عیب‌های آن نیز می‌توان به محدودیت دما و فشار کاری آن اشاره نمود.​​​​​​​

شیر دیافراگمی Diaphragm Valve
شیر دیافراگمی Diaphragm Valve
ولو دیافراگمی Diaphragm Valve