دی اکسید تیتان Titanium Dioxide : معرفی انواع اکسید تیتان و کاربر آن

دی اکسید تیتان (اکسید تیتانیوم، تیتان)، حاصل فرآیند اکسیداسیون عنصر تیتانیوم می باشد که با فرمول شیمیائی TiO2 شناخته می شود. کاربرد اصلی این ماده معدنی، استفاده به عنوان رنگدانه سفید است و در بسیاری از کاربردهائی که نیازمند شفافیت و روشنائی و رنگ سفید می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. این رنگدانه معدنی مهمترین رنگ دهنده سفیدی است که علاوه بر رنگ دهی ذرات، باعث ایجاد اثر حفاظتی در برابر اشعه یووی نیز میشود. دو شکل آلوتروپی روتایل (rutile) و آناتاز (anatase) مهمترین انواع دی اکسید تیتانیوم می باشند که نوع روتایل نسبت به آناتاس از چگالی بالاتری برخوردار می باشد و ضریب شکست بالاتری نیز دارد.
تیتان یک ترکیب معدنی سفید رنگ است که به دلیل ویژگی های غیر سمی، غیر فعال بودن از نظر شیمیایی و درخشان بودن کاربرد گسترده ای دارد و می تواند سفیدی و درخشندگی بسیاری از مواد را افزایش دهد. تیتان سفیدترین و درخشان‌ترین رنگ‌دانه شناخته شده با خصوصیات بازتابشی است که همچنین می تواند اشعه UV را دفع کند.
​​​​​​​

​​​​​​​
یک پیگمنت در حقیقت یک پودر جامد غیر قابل حل در یک بایندر (رزین) می باشد که میتوان آنرا در همان بایندر بسهولت پخش نمود و پیگمنتهای سفید، مواد غیر آلی (معدنی) فلزات سرب، روی و تیتانیم می باشند و وقتی کاملا ًسفید بنظر خواهند رسید که تمامی طول موجهای قابل دید تابش برخود را منعکس نمایند.
زمانی که در رنگی رنگدانه سفید لازم است، معمولاً از تیتانیوم دی اکسید  استفاده می شود. نوع روتیل در رنگهای تزئینی، رنگهای براق صنعتی، رنگهای تزئینی نیمه براق، رنگهای نهایی مات و پوست تخم مرغی، رنگهای دریایی، آستریها و رنگهای امولسیونی برای مصارف داخلی و خارجی بکار می رود.
نوع آناتاز در رنگهای صنعتی که سفیدی رنگ مسئله مهمی است ولی مقاومت آن در مقابل آب وهوا چندان اهمیتی ندارد، مانند رنگهای وسایل خانگی و تجهیزات بیمارستانی، بکار می رود.

دی اکسید تیتانیوم در حال حاضر یکی از رایج ترین رنگدانه ها در استفاده جهانی است و پایه ای برای بیشتر رنگ ها است. این ماده همچنین در پوشش ها و پلاستیک ها یافت می شود. خرید تیتان در این موارد بیش از 50 درصد کاربرد جهانی آن را تشکیل می دهد.
ضریب شکست بالای آن به این معنی است که به عنوان یک رنگدانه ، قادر به پخش نور مرئی است. این منجر به نمایش رنگ مات می شود و هنگامی که روی یک سطح قرار می گیرد یا در یک محصول قرار می گیرد ، محصول درخشانی ایجاد می کند.
​​​​​​​

محصولات دی اکسید تیتان
دی اکسید تیتان Titanium Dioxide