خمیر آلومینیوم Alumina Paste​​​​​​​

در صنایع رنگ معمولا از بعضی از فلزات به عنوان پیگمنت های فلزی استفاده می شود  که می تواند شامل پودرو یا خمیر آلومینیم، روی و برنز و یا مخلوطی از مس و روی باشد.
از پیگمنت های پودری آلومینیمی بصورت خمیر آلومینیم استفاده می نمایند.  در واقع خمیر آلومینیوم یک رنگدانه آلومینیومی فلس مانند بسیار نازک است که از پودر کردن و آسیاب کردن پودر یا فویل آلومینیوم بسیار خالص ساخته می شود. از آنجایی که شکل پوسته و اندازه ذرات خمیرها دقیقاً کنترل می شود و سطوح پوسته به طور یکنواخت با اسید چرب پوشانده می شوند، به طور مساوی در داخل لایه پوشش پخش می شوند.
 

​​​​​​​
 

​​​​​​​
خمیر آلومینیوم Alumina Paste
خمیر آلومینیوم از آلومینیم خالص تهیه می شوند که از نظر وزنی سبک و نرم و برنگ سفید نقره ای می باشند و در دو نوع سوزنی شکل و ورقه ای موجود است که نوع ورقه ای آن در صنایع رنگسازی اسااده می شود که شامل دو نوع می باشد:
 
- خمیر آلومینیوم Alumina Paste  نوع لیفینگ Leafing
- خمیر آلومینیوم Alumina Paste نوع نان لیفینگ Non Leafing
 
خمیر آلومینیوم Alumina Paste نوع لیفینگ  Leafing
نوع لیفینگ معمولا ً مصارف زیادی درصنایع رنگ سازی، پوششهای صنعتی، مرکب چاپ و کاغذسازی دارد که تعدادی از آنان عبارتند از:
1- در رنگ هایی که به مصارف عمومی از قبیل رنگ ساختمان و پوششهای صنعتی می رسند.
2- همراه با رزینهای سیلیکونی در رنگهای نسوز که به منظور رنگ کردن بویلرها، دیگهای بخار، دودکشهای کوره های حرارتی به کار می رود.
 

​​​​​​​
خمیر آلومینیوم Alumina Paste نوع نان لیفینگ Non Leafing
در نوع نان لیفینگ فیلم حالت براق نقره ای رنگ به خود نمی گیرد و نوع نان لیفینگ نیز به دو صورت پودر و یا خمیر تهیه می شود و بر اساس نرمی، از فوق العاده نرم تا زبر و درشت طبقه بندی می شود و تغییرات رنگشان نیز از رنگ روشن خاکستری مایل به سفید تا رنگ تند خاکستری آلومینیمی متغیر است. بر اثر افزایش نرمی رنگ آنان خاکستری تر، براق تر و قدرت پوشانندگی و شفافیت آنان افزایش می یابد. از موارد مصرف پوشش های نان لیفینگ می توان انواع ذیل را نام برد:
1- رنگ های تزئینی و صنعتی
2- در آستریهای حفاظتی روغنی یا کوره ای متالیک
 
 ​​​​​​​

خمیر آلومینیوم Alumina Paste
خمیر آلومینیوم Alumina Paste